Adblue Nedir? Ne İşe Yarar?

AdBlue nedir ve ne işe yarar? Sağladığı avantajlar ve özellikleri için hemen Otoshops’u ziyaret edebilirsiniz.

Otomobil sektörü her geçen gün büyürken, çevreye verdiği zararı da azaltmak için önemli adımlar atıyor. Hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği bu adımlar sayesinde bugün emisyon salınımı çok daha düşük arabalar trafikteki yerini almış durumda. Dünyanın daha uzun ömürlü bir yere dönüşmesi açısından bu girişimler henüz yeterli olmasa da atılan her adımın çok kıymetli olduğunu belirtmek gerek. Piyasada AdBlue adıyla bilinen, benzinliklerde sık sık karşımıza çıkan ama ne olduğunu çoğumuzun bilmediği üre çözeltisi de bunlardan bir tanesi. Şimdi gelin AdBlue’nun ne olduğuna ve ne işe yaradığına bakalım.

AdBlue Nedir?

Öncelikle AdBlue aslında bir marka adı, içeriğine bakıldığında “su bazlı üre çözeltisi” şeklinde özetleniyor. Bu çözelti, piyasadaki en büyük üretici AdBlue olduğu için, dünyanın pek çok yerinde marka adıyla anılıyor; selpak-peçete ilişkisi gibi bir nevi…

Yüzde 32.5 temizlenmiş üreden ve yüzde 67.5 sudan oluşan AdBlue’nun amacı ise en genel tabirle “SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemine sahip araçların egzozundan çıkan zararlı gazların salınımını azaltmak; yani emisyon oranını düşürmek”. AdBlue önceleri ağırlıklı olarak kamyon, tır, yolcu otobüsleri gibi ticari araçlarda kullanılıyordu. Mercedes ve Volkswagen’in kimi binek arabalarında da yine bir süredir AdBlue kullanılıyor. Ancak Euro 6 emisyon standartları gereği günümüzde çok daha fazla sayıda binek araç, AdBlue desteğini alıyor. Bu noktada AdBlue’nun Euro 6 emisyon standartları sebebiyle büyük önem kazandığını söyleyebiliriz. Nitekim Euro 6 emisyon standartlarına göre NOx gazları 0.4g/kWh üzerine çıkmaması gerekiyor. AdBlue sayesinde çevreye oldukça zararlı olan NOx gazları kısmen de olsa elimine edilmiş oluyor. Zaten bu yüzden kullanım alanı giderek artıyor ve çok daha fazla karşımıza çıkıyor.